top of page

Kimiz Biz?

yelken eğitimi ve mavitur için yelkenseverler.com
Erol Akyiğit

 

1970 yılında Adana’da doğan Akyiğit, Özel Darüşşafaka Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi mezunudur. 

 

Profesyonel iş hayatına, yabancı havayolları için temsil ve gözetim hizmetleri veren Gözen Havacılık da başlamış, 1989-1991 yılları arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda İstasyon Temsilciliğinin ardından 1997 yılına kadar Esenboğa İstasyon Müdürü olarak görev yapmıştır. 

 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda ifa ettiği askerlik hizmeti sonrasında, Ankara’da yerleşik Arkadaş Yayıncılık şirketinin Microsoft bölümünde, Microsoft OEM ürünlerinin çoğaltılarak, pazarlanmasına destek olmakla birlikte, raporlama işinin sorumluluğunu yürütmüştür. 

2001 yılı başında, bilgi işlem ve havacılık sektöründeki deneyimlerini bir araya getirerek, havacılık sektörüne geniş ağ ve uygulama çözümleri sunan, 220 ülkede örgütlü SITA şirketine katılmıştır. 2003 yılına kadar sorumlusu olduğu ülkeler için Havaalanları Uygulama Çözümleri bölümünün Satış Müdürlüğünü yürüten Akyiğit, 2003 yılından itibaren, Türkiye dahil üç ülkenin tüm ürünler için Satış Müdürlüğünü yürütmüş, 2006 yılından itibaren, kendi deyimiyle ‘kravatlı’ iş hayatını noktaladığı 2007 yılı ortasına kadar da, 17 ülkeyi kapsayan bir coğrafyanın, ürün ve satış yönetimi gruplarının koordinasyonundan sorumlu olarak, Satış Destek Müdürü olarak görev yapmıştır. 

 

Aktif iş hayatı süresince sayısız mesleki ve kariyer geliştirme eğitimlerine katılmış, uluslar arası iş dünyasında deneyim edinmiş olan Akyiğit’in denize olan ilgisi, yolcu olarak katıldığı mavi turlar ile başlamıştır. Senelerce izinlerini mavi turlar ile değerlendirmiş, gün geçtikçe artan deniz sevgi ve ilgisini, İstanbul’da bir yelken eğitimi programına katılarak belgelendirmiştir. 2007 yılından itibaren  AVARA(*) isimli  yelkenli ile birlikte, İstanbul ve ‘kravatlı’ iş hayatından avara ederek, Ege kıyılarına yerleşmiştir. 2007 yılından itibaren, AVARA yelkenlisiyle deniz ve yelken severlerle birlikte, mavi tur, eğitim gezileri düzenlemekte, ülke olarak ne yazık ki sırtımızı döndüğümüz denizi ve denizde yaşamı merak edenlere tanıtıp, deniz severlerin sayısını artırmaya çalışmaktadır. Atlantik geçişi dahil, Akdeniz ve Türkiye sularında yıllık ortalama üçbin deniz mili yapan bir seyyahdır. www.yelkenseverler.com sitesinin kurucusu ve yöneticisi de olan Akyiğit, sitesi aracılığıyla yelkenli tekneler ve teknesi olmayan meraklıları bir araya getirmeye çalışmaktadır.  

 

(*) AVARA: Bağlı olunan iskele, rıhtım veya demir yerinden ayrılarak yola çıkmak anlamında bir denizcilik deyimidir.

bottom of page