top of page

Önerdiğimiz Kitaplar

Amatör Denizci El Kitabı

 

Sezar Atmaca
Amatör Denizcilik Federasyonu, İstanbul

Denizcilik, amatörce de olsa, bilgiden yoksun uygulanamaz. Denizcilik Müsteşarlığı onayı alınarak hazırlanmış olan bu kitabın amacı, denizciliğin temel bilgilerinin amatör denizcilerce paylaşılması, Amatör Denizci Belgesi sınavına hazırlananlara yardımcı olmaktır.

Denizcilik Alfabesi 

Sezar Atmaca

İletişim Yayınları, İstanbul

 

Denizcilik Alfabesi çocukların / gençlerin / meraklıların / heveslilerin, kısacası herkesin denizcilikle anlamlı bir ilişki kurmasına yardımcı olmak umuduyla oluşturulmuş bir alfabe.

Her yaştan deniz meraklısını denizcilikle tanıştırıp, denizle ilgili hayal gücünün, bilincin ve hayallerin gelişmesine katkıda bulunmak için, denizcilik hakkında düşünmeye, kıyaslamaya, anlamaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Pupa Yelken

Sadun Boro


10 metrelik yelkenli teknesi Kısmet, eşi Oda ve kedileri Miço ile, 1965-1968 yılları arasında dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisinin kaleminden dünya seyahati anıları.

Bu baskı özel anma sayısıdır. 1969’daki ilk baskısının ruhuna sadık kalınmış ve yazım içeriğinde dil açısından herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Ancak fotoğraf içerik ilişkisi tekrar gözden geçirilip iyileştirilmiş ve içine bazı özgün çizimler ilave edilip tasarım tamamen yenilenmiştir.  Bu çizimler büyük torunu Dilara Polat’a aittir. Ayrıca Kısmet’ in Seyir Defteri’nden, Sadun Boro’ nun el yazısı beş sayfa fotoğraf olarak eklenmiştir. Bu sayfalardan birincisi seyahate çıkılan ilk günü anlatmaktadır. Kitabın cildi, olabilecek en sağlam teknikte, sert kapaklı bir kütüphane kitabı olarak tasarlanmıştır. Oldukça hafif ve 367 sayfadır.

info@sadunboro.com adresinden talepte bulunabilirsiniz.

Yelken ve Arma Ayarları 

Ivar Dedekam, Çeviri:Sezar Atmaca, Selahattin Erkanlı
Denizler Kitabevi, İstanbul, 04/2007

"Denizde en iyi yardımcının dikkatli gözlem ve sağduyu olduğuna inanan", yelken eğitmenliği de yapan usta bir denizciden, kısa, öz metinler ve onlara eşlik eden renkli resimlerle temel bir başvuru kaynağı.

Bir Hayalin Peşinde: Yarım Asır Evvel Bir Atlantik Seferi 

Sadun Boro
Ege Yayınları, İstanbul, 09/2004

Boro, 24 Temmuz 1952'de "Ling" adlı 11 metrelik bir yelkenliyle İngiltere'den Karayip Adaları'na kadar uzanan ilk açık deniz, Atlantik aşırı yolculuğunu bir İngiliz'le beraber gerçekleştirdi. Sadun Boro, serüven adını verdiği bu yolculuğunu, alışık olduğumuz akıcı ve öğretici üslübu ile anlatıyor.

Kısmet'in Dümen Suyunda

Sadun Boro
Ege Yayınları, İstanbul, 05/2006

Denizciliğimizin önemli ismi Sadun Boro, eşi Oda Boro ile birlikte 1989-2002 yılları arasında Kısmet ile yaptıkları seyirleri her zamanki akıcı ve öğretici üslübu ile bizlerle paylaşıyor.

Deniz Çingenesi

Eralp Akkoyunlu
AMYC Yayını, İstanbul, 01/2008

"Bana dün gibi geliyor ama Yosun'un yapımına başladığımdan beri 30 yıl geçmiş. Denize ineli 22, dünya turuna çıkalı 18, ilk turu tamamlayalı 11 yıl olmuş....
Yosun'u yapmamın nasıl hayatımı değiştirdiğini, bana neler kazandırdığını da bu kitaba yansıtmaya çalıştım."

Bir Ege Macerası

Çetin Kent

Naviga Yayınları

 

 

 

 

Ege'nin bir ucundan diğerine dek sürecek, bir maceraya var mısınız? Üstelik bu yolculuğu, Çetin Kent gibi kıvrak ve usta bir kalem, önemli bir amatör denizcimizle birlikte yapacaksınız.

Hayallere Yelken Açtım

Alim Sür
Naviga Yayınları, İstanbul

10 metrelik My Chance adlı katamaranı ve yol arkadaşı Hattaya ile, ömür boyu peşinden koştuğu hayallerine "vira" deyip yelken açan Alim Sür'ün beş yıl süren dünya seyahatinin anıları.

Okyanusta Bir Türk Kızı

Hülya Leigh
Naviga Yayınları, İstanbul, 02/2017

Bu eser bir Türk kadın denizcinin yazdığı ilk yelken yolculuğu kitabıdır. Okyanusları aşan küçük bir teknede, kadın denizci neler yaşar, neler hisseder?...

Macellan'ın İzinde

Hakan Öge
Naviga Yayınları, İstanbul,

Macellan'ın izinde, en belalı sulardan geçerek bir dünya seyahati yapmak... Hakan Öge, tek başına başladığı bu yolculuğu Atlas Okyanusu'nun ortasında bir denizkızı gibi teknesine gelen Sophie ile birlikte tamamladı. Üstelik Türk bayraklı, Türk yapımı Mardek böyle bir yolculuğa göre üretilmiş bir yelkenli de değildi...

Denizden Gelen Adam

Turgay Noyan

Naviga Yayınları, İstanbul

Gerçek kahramanlar, gerçek olaylar...
Birbirinden heyecanlı öyküler...
Bu kitapta Türk denizciliğinin ve basının usta kalemi Turgay Noyan, denizle insanoğlu arasında tarih boyunca süren, bitmez tükenmez oynaşmaları günümüzden örneklerle anlatıyor.

Denizden Gelen Kadın

Turgay Noyan

Naviga Yayınları, İstanbul

Birbirinden heyecanlı, birbirinden sürükleyici öyküler. İster yedi deryalardan olsun, ister kendi sularımızdan; tek bir ortak noktaları var. Kahramanların hepsi bildik, hepsi tanıdık...
Türk denizciliğinin duayen yazarlarından Turgay Noyan bu kitabında da yaşanmış deniz hikayelerini kaleme aldı.

Temel Denizcilik Bilgileri

Ivar Dedekam, Çeviri:Enis Tek, Redaksiyon:Sezer Atmaca
Denizler Kitabevi, İstanbul, 2011

Konuları, özenle çizilmiş renkli resimler eşliğinde, son derece pratik bir şekilde anlatmasıyla bilinen Dedekam, bağla(n)ma, manevra, demirleme gibi temel denizcilik konularını aynı ustalıkla anlatıyor ve "emniyetli bir seyrin tek şartının temel denizcilik bilgilerine sahip olmak" olduğunu söylüyor.

Navigasyon 

Ivar Dedekam, Çeviri:Ekber And, Editör:Kpt. Alper Tunga Anıker
Denizler Kitabevi, İstanbul, 02/2008

"Resimlerle Navigasyon" sekstant, tablolar ve zamanı kullanarak, geleneksel seyir, GPS ve radar yardımıyla elektronik seyir ve göksel seyiri özenle çizilmiş renkli resimlerle anlatmaktadır.

bottom of page